Už tretia lipa žije a dýcha za obete koronavírusu. Pozostalí spomínajú na svojich najbližších.

08.10. 2021 – Ďalšia krásna lipa na ďalšom krásnom mieste pribudla ako živá spomienka na všetky obete pandémie, tentoraz v Púchove. Mesto si 8. októbra slávnostne uctilo obete koronavírusu jedinečným pietnym aktom. V spolupráci s občianskym združením Skutočné obete vysadilo na pamiatku všetkých ľudí, ktorí prišli o život v pandémii, výnimočnú spomienkovú lipu. Pripojilo sa tak do celoslovenského projektu Živých pietnych miest, ktorý organizuje OZ Skutočné obete. Lipa v Púchove je zatiaľ tretia na Slovensku. Unikátny strom vysadili v mestskom verejne prístupnom parku Europark.

„Na tragédiu pandémie a jej obete nesmieme nikdy zabudnúť. Svoj boj o život prehrali na Slovensku tisíce ľudí. Stratili sme mamy, otcov, manželky, manželov, súrodencov, starých rodičov, a to za mimoriadne dramatických okolností. Lipa, ktorú sme v Púchove vysadili, bude symbolicky žiť a dýchať za zosnulých. Zároveň je tento strom odkazom a mementom aj pre mnohé ďalšie generácie po nás. Pripomína nám, ako rýchlo sa dokáže náš život zmeniť a ako veľmi záleží na vzájomnej ohľaduplnosti a pomoci,“ povedala Lenka Straková z OZ Skutočné obete, ktoré združuje a podporuje pozostalých.

Na pietnom akte sa zúčastnili primátorka Púchova Katarína Heneková, poslanci mestského zastupiteľstva a ďalší zástupcovia mesta.

„Už druhý rok prežívame obdobie strachu, úzkosti a hnevu, ale i neutíchajúcej nádeje. Pandémia aj v našom meste a v celom regióne nechala stopy zármutku zo straty blízkej osoby, či z trvalých následkov na zdraví. Nepriaznivé ekonomické dopady pandémie pocítili viaceré rodiny, podnikatelia i samospráva. Je to však aj obdobie, kedy sme spojili sily a najmä v sociálnej oblasti hľadali možnosti pomoci pre tých najzraniteľnejších. Pomoc občanom smerovala najskôr zabezpečením a roznosom ochranných rúšok, respirátorov, dezinfekcie, následne rozvozom obedov, zabezpečovaním nákupov, distribúciou potravinových balíčkov, v ktorých činnostiach ešte pokračujeme. Zriadením transparentného účtu vďaka pravidelným darcom prispievame rodinám, ktoré pocítili nepriaznivé finančné následky tejto krízy už rok a pol. Hoci nemáme nemocnicu, veľmi rýchlo a účinne sme zorganizovali testovania i očkovania pre občanov tak, aby neboli obmedzení pri možnosti nástupu do práce, cestovať, športovať, a samozrejme preto, aby sme chránili ich zdravie. Spolupráca s Mládežníckym parlamentom mesta Púchov, dobrovoľníkmi, niektorými poslancami, či jednotlivými občanmi, ktorí sa neboja pomáhať, je dôkazom, že stále máme nádej to spoločne zvládnuť. Som veľmi rada, že práve v priestoroch mestského Europarku, kde si okrem iného pripomíname najvýznamnejšie míľniky dejín nášho mesta, bude vyrastať táto krásna lipa ako živý pomník obetiam pandémie a pripomienka tohto smutného obdobia, ktoré zasiahlo viac-menej každého z nás. Ďakujem touto cestou OZ Skutočné obete za možnosť si udalosti týchto dní pripomínať nielen dnes, ale aj v budúcnosti. Poďakovanie jednoznačne patrí všetkým zdravotníkom a ostatným osobám z prvej línie, ktorí neváhali aj napriek zložitej situácii zachraňovať životy a priamo zabezpečovali základné životné potreby jednotlivcom i celým rodinám. S veľkou túžbou a nádejou sa pozerám do budúcnosti a verím, že táto kríza čoskoro skončí a na toto obdobie budeme spomínať ako na memento udalostí, ktoré vedia zvrátiť život z minúty na minútu. Všetkým prajem do nasledujúcich dní hlavne veľa zdravia, trpezlivosti a odhodlanosti. Zostaňme naďalej zodpovednými,“ uviedla primátorka Púchova Katarína Heneková.

Svoje skúsenosti s prácou v plnom nasadení počas oboch vĺn pandémie opisuje záchranár Viktor Barančík: „Prvá, ale hlavne druhá vlna pandémie nám ukázala, ako ľahko sa môže život otočiť naruby. Mnohí sa pýtajú, či sa na také niečo dá pripraviť? Čas ukáže, čo sa dalo a čo sa mohlo robiť inak. Práve čas je to, čo sme nemali my – zdravotníci, moji kolegovia v prvej línii a čas je to, čo chýbalo mnohým obetiam, aby sa dožili dnešných dní, možnosti zaočkovať sa proti ochoreniu Covid-19, žiť ďalej bez strachu. S mojimi kolegami sme celé hodiny nejedli, nepili, potili sa v overaloch a často išli až za hranice možného, ktoré ešte ďalej posúval zdravotnícky personál v nemocniciach, často to však nestačilo a končilo tragicky. Boli sme svedkami vymierania celých rodín, starých aj mladých. Poučme sa, prosím, z minulosti a nedovoľme, aby sa opakovala v prítomnosti.“

OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta koncom júna, kedy začali oslovovať mestá, obce, župy i ďalšie subjekty na spoluprácu. Výsadba bude ďalej pokračovať v Čadci, Košiciach, Senci, Prešove, Zlatých Moravciach, Nových Zámkoch, Michalovciach, či Trenčíne. Ďalší záujemcovia sa môžu nahlasovať cez  www.skutocneobete.sk.

Členovia iniciatívy Skutočné obete vybrali na výsadbu lipu, ktorá patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Lipa má navyše liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest. Keďže COVID-19 zasiahol celé Slovensko, cieľom projektu je, aby mali obyvatelia v čo najväčšom počte miest a obcí dôstojné symbolické pietne miesto, pri ktorom sa môžu zastaviť a vzdať úctu obetiam či zorganizovať spomienkový obrad.

Ďalšie články

Mladá lipa malolistá je živou pamiatkou na Seredčanov, ktorých nám zobrala pandémia

17. marca 2024

Mladá lipa malolistá je živou pamiatkou na Seredčanov, ktorých nám zobrala pandémia

Čítať ďalej
Slovensko si pripomína štyri roky od vypuknutia pandémie u nás

06. marca 2024

Slovensko si pripomína štyri roky od vypuknutia pandémie u nás

Čítať ďalej
V Detve pripomína obete pandémie lipa a nádherný detviansky vyrezávaný kríž

01. júna 2023

V Detve pripomína obete pandémie lipa a nádherný detviansky vyrezávaný kríž

Čítať ďalej