HURBANOVO 09. 03. 2023 – Uplynuli tri roky od prvého potvrdeného prípadu koronavírusu na Slovensku. V meste Hurbanovo si obete Covidu-19 pripomenuli v utorok 7. marca pietnym podujatím. Vysadili výnimočnú lipu, ktorá bude symbolicky žiť a dýchať za tých, ktorých sme stratili počas pandémie. Obec sa tak zapojila do projektu tvorby Živých pietnych miest, ktorý iniciovalo občianske združenie Skutočné obete.

„Keď v roku 2020 aj na Slovensku prepukla pandémia Covid-19, nikto si nevedel predstaviť, ako nás všetkých zasiahne. Nikto nebol na také niečo pripravený. V tomto náročnom období sme všetci žili v strachu a obavách o zdravie a život. No zároveň sa objavili hrdinovia doby. Lekári, zdravotníci, dobrovoľníci, ktorí nezištne a bez ohľadu na riziko pomáhali ostatným. Za to im patrí obrovská vďaka,“ povedal počas podujatia primátor Hurbanova Peter Závodský.

„Napriek týmto hrdinom sa nepodarilo zabrániť tomu, aby sa ľudia neinfikovali, nekončili v nemocniciach a v najhoršom prípade nezomreli. Veľa ľudí, ktorí prekonali toto ochorenie má ešte aj dnes zdravotné následky. No tí, ktorí zomreli, tu zanechali svojich blízkych s hlbokým zármutkom v srdci, ktorí sa bohužiaľ musia duševne vyrovnať so svojou stratou milovaného človeka. Viem, že zabudnúť nie je možné. A nikto to ani nemôže žiadať. Práve naopak, s láskou spomínajme na tých, ktorí nás opustili. Snažme sa do budúcna pomáhať tým, ktorí prežili a pracovať na tom, aby sa obdobná situácia opäť nezopakovala,“ dodal primátor.

Lipu vysadili na mestskom cintoríne, pietneho aktu sa zúčastnili zástupcovia mesta, cirkví a zasiahnuté rodiny. Unikátny strom symbolicky zaliali, súčasťou pietneho aktu bola modlitba a minúta ticha. Miesto je označené pamätnou tabuľou.

„Stretávame sa s blízkymi obetí naprieč celým Slovenskom a hoci už dnes spoločnosť rieši iné témy, tieto stretnutia majú veľký význam a veľmi si ich vážime. Pokračujeme s výsadbou spomienkových líp, ktoré sú dôkazom, že ľudia na pandémiu a jej obete nezabúdajú,“ uviedla Lenka Straková z občianskeho združenia Skutočné obete, ktoré sa zasadilo za vyhlásenie 6. marca za pamätný Deň obetí pandémie Covid-19 a iniciovalo výstavbu centrálneho Pamätníka obetí pandémie v hlavnom meste Bratislava.

OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta na jeseň v roku 2021. Doposiaľ vysadili 34 líp, a to v Banskej Bystrici, v Žiline, Púchove, v Košiciach, Michalovciach, Zlatých Moravciach, Nových Zámkoch, Čadci a ďalších mestách a obciach. Záujemcovia sa môžu naďalej nahlasovať cez www.skutocneobete.sk.
OZ Skutočné obete vybralo na výsadbu lipu, ktorá patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Lipa má navyše liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest. Keďže COVID-19 zasiahol celé Slovensko, cieľom projektu je, aby mali obyvatelia v čo najväčšom počte miest a obcí dôstojné symbolické pietne miesto, pri ktorom sa môžu zastaviť a vzdať úctu obetiam či zorganizovať spomienkový obrad.

Ďalšie články

Mladá lipa malolistá je živou pamiatkou na Seredčanov, ktorých nám zobrala pandémia

17. marca 2024

Mladá lipa malolistá je živou pamiatkou na Seredčanov, ktorých nám zobrala pandémia

Čítať ďalej
Slovensko si pripomína štyri roky od vypuknutia pandémie u nás

06. marca 2024

Slovensko si pripomína štyri roky od vypuknutia pandémie u nás

Čítať ďalej
V Detve pripomína obete pandémie lipa a nádherný detviansky vyrezávaný kríž

01. júna 2023

V Detve pripomína obete pandémie lipa a nádherný detviansky vyrezávaný kríž

Čítať ďalej