TLAČOVÁ SPRÁVA

Príbuzných hnevá pasivita ministerstva zdravotníctva, prípad ide riešiť už aj ombudsmanka.

Hoci sa na Slovensku uvoľňujú protipandemické opatrenia a život sa pomaly vracia do normálu, nemocnice sú stále povinné zabezpečiť zákaz návštev na lôžkových oddeleniach, výnimku majú len kňazi poskytujúci sviatosť pomazania. Najbližší príbuzní sa tak nedostanú k ťažko chorým pacientom na Covid-19, a to ani v terminálnych štádiách, aby ich mohli naposledy pohladiť, dôstojne sa rozlúčiť.

„Nákupné centrá sú plné, ale naši milovaní príbuzní stále umierajú osamote. Je to  extrémne neľudské,“ hovorí Lenka Straková z Iniciatívy SKUTOČNÉ OBETE, ktorá združuje stovky priamych príbuzných obetí Covidu-19. Iniciatíva v apríli tohto roka zaslala vláde SR, ministerstvu zdravotníctva, hlavnému hygienikovi a ďalším Otvorený list, v ktorom ich prosila a žiadala o urýchlené vydanie povolenia na možnosť návštev covidových pacientov aspoň pre najbližších príbuzných a na nastavenie jasných a jednotných pravidiel.

„Neumožnenie kontaktu rodinám s umierajúcimi považujeme za porušenie základných ľudských práv. Je to doslova neľudské, strašné. Kancelária Verejnej ochrankyne práv SR nám 4.mája oznámila, že prijala náš podnet a prípad komplexne posúdi. Tento zákaz mimoriadne negatívne ovplyvnil tisícky ľudí na Slovensku, ktorí prežívali a prežívajú veľké tragédie. Sme radi, že sa ním bude pani ombudsmanka zaoberať. Zároveň sme sklamaní z reakcie ministerstva zdravotníctva, ktoré príbuzným obetí odkázalo, že sú zdravotnícke zariadenia povinné postupovať podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva z októbra 2020, ktorá návštevy zakazuje. Od prijatia tejto vyhlášky uplynulo už pol roka a my sme stratili tisícky najbližších bez možnosti posledných slov, dotyku, rozlúčky. Ministerstvo akoby ignorovalo skutočnosť, že časť populácie je už zaočkovaná, obsadenosť v nemocniciach je tiež nižšia,“ vyjadrila sa Straková.

Iniciatíva v Otvorenom liste žiada nastavenie pravidiel, za akých by bol kontakt s pacientom umožnený, ako napr. zaočkovanosť, PCR test, respirátor, ochranný odev, prípadne karanténa. Mnohí by podstúpili čokoľvek, aby sa aspoň na pár minút mohli s ťažko chorým príbuzným osobne stretnúť.

Opatrenia sa na Slovensku zmierňujú, upustilo sa od povinného testovania vo väčšine okresov, deti sa vrátili do škôl, otvorené sú obchody aj terasy reštaurácií.

Ministerstvo v odpovedi na Otvorený list vraví, že žijeme v dobe globálneho ohrozenia a je nevyhnutné podnikať racionálne a efektívne kroky. V prípade zomierajúcich navrhlo povoliť návštevu jednej osoby na obmedzený čas, avšak s dodatkom, že sa tým budú zaoberať až v súvislosti so zlepšením epidemiologickej situácie. „To považujeme za pasívny a alibistický prístup. Riešiť problém potrebujeme teraz, a to urýchlene. Každý deň predsa umierajú na Covid-19 desiatky milovaných príbuzných a priateľov v izolácií. Dokedy máme „kompetentných“ prosiť? Smrť totiž nepočká, kým si politici a úradníci nájdu čas a ochotu. Rovnako, ako je potrebné vykonávať racionálne kroky, tak je rovnako potrebné konať humánne,“ uzatvárajú nahnevaní členovia iniciatívy.

Ďalšie články

Mladá lipa malolistá je živou pamiatkou na Seredčanov, ktorých nám zobrala pandémia

17. marca 2024

Mladá lipa malolistá je živou pamiatkou na Seredčanov, ktorých nám zobrala pandémia

Čítať ďalej
Slovensko si pripomína štyri roky od vypuknutia pandémie u nás

06. marca 2024

Slovensko si pripomína štyri roky od vypuknutia pandémie u nás

Čítať ďalej
V Detve pripomína obete pandémie lipa a nádherný detviansky vyrezávaný kríž

01. júna 2023

V Detve pripomína obete pandémie lipa a nádherný detviansky vyrezávaný kríž

Čítať ďalej