TLAČOVÁ SPRÁVA

Výnimočný strom pretvorili v Živé pietne miesto, ktoré bude navždy pripomínať obete koronavírusu.

LÚČKA (okr. Svidník) 22. októbra 2021 – Jedinečná lipa vyrastajúca z viacerých kmeňov, ktoré spoločne tvoria jednu nádhernú korunu, v obci rastie už desiatky rokov. Odteraz je výnimočným symbolom venovaným obetiam Covidu-19. Obec Lúčka v okrese Svidník sa vo štvrtok 21. októbra pripojila do projektu tvorby Živých pietnych miest, ktoré po celom Slovensku v spolupráci so samosprávami realizuje občianske združenie Skutočné obete.

Starosta obce Mikuláš Mašlej spoločne so zástupkyňami občianskeho združenia osadili pamätnú tabuľu a zosnulých si uctili minútou ticha.

„Tvorba Živých pietnych miest v podobe takýchto krásnych líp, aká rastie v Lúčke, je vyjadrením úcty ľuďom, ktorých koronavírus pripravil o život. Zároveň nám, pozostalým, napomáha vyrovnať sa s touto obrovskou stratou,“ povedala Lenka Straková z OZ Skutočné obete, ktoré združuje a podporuje pozostalých.

Covid-19 nešťastne zasiahol aj do životov rodín v Lúčke okres Svidník. „V decembri bude už dva roky tomu, čo bol vírus prvý krát objavený. Vtedy sa nám to zdalo také vzdialené. No keď sa v marci objavil prvý prípad na Slovensku, spozorneli sme a začali robiť všetky dostupné opatrenia na ochranu našich obyvateľov. Ženy dobrovoľne šili rúška, zabezpečovali sme dezinfekciu a distribuovali do domácnosti, predovšetkým pre seniorov a ostatné najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Aby sme aspoň sčasti uľahčili občanom fungovanie v bežnom i pracovnom živote zabezpečili sme v obci stále víkendové testovanie obyvateľov priamo v obci i propagačné materiály na ich ochranu. Aj napriek tomu, že obec od začiatku pandémie brala situáciu veľmi vážne, nič nepodceňovala, Covid-19 zasiahol mnohé rodiny v obci a bohužiaľ dve tragicky. Covid-19 pripravil dve rodiny o manželky, mamy, starkú, sestry! Odišli mladé ženy po ktorých ostali prázdne miesta predovšetkým v srdciach najbližších, ale aj v srdciach známych, susedov, spoluobčanov.

Myšlienka a cieľ OZ Skutočné obete nás tak oslovila, že sme neváhali ani chvíľu ich kontaktovať. A keďže dôvod na vytvorenie pietneho miesta u nás v obci bol opodstatnený a COVID-19 zasiahol do dvoch rodín s tragickým koncom, chceme byť k rodinám solidárny a takto im zmierniť bolesť,“ uviedol starosta obce  Mikuláš Mašlej, ktorý riadi obec už neuveriteľných 31 rokov.

Na pietnom akte sa zúčastnila zástupkyňa z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) vo Svidníku, regionálna hygienička Helena Hrebeňaková

„Koronavírus zasiahol do života všetkým ľuďom, niekomu viac, niekomu menej.  Významnú úlohu v boji s pandémiou COVID-19 zohrali aj Regionálne úrady verejného zdravotníctva. Vykonávali sme epidemiologické šetrenie v ohniskách nákazy. Bolo a stále je veľmi dôležite zachytiť a izolovať pozitívne testované osoby a ich kontakty včas. Aby sme to zvládli, pracovali sme dlho do večerných hodín a aj počas víkendov.  Najhorším obdobím pre nás bol koniec decembra a začiatok januára. Bolo vianočné obdobie a mali sme veľa chorých a bohužiaľ aj mŕtvych. Je veľmi smutné, ale opäť máme vysokú 7 dňovú incidenciu a čo je horšie, opäť nám zomierajú ľudia. Na rozdiel od druhej vlny sa teraz tomu dalo predísť. Najúčinnejším prostriedkom pre boj s vírusom COVID–19 je očkovanie. Bohužiaľ, percento zaočkovanosti máme veľmi nízke. Okres Svidník patrí medzi okresy s najnižšou zaočkovanosťou v rámci Slovenska. Táto lipa, tento živý pamätník budú ďalším generáciám pripomínať toto smutné a mimoriadne tragické obdobie pandémie koronavírusu. Vyjadrujeme úctu a solidaritu s obeťami Covidu a ich pozostalými. Držme si palce, aby sa to čím skôr skončilo.“

OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta koncom júna, kedy začali oslovovať mestá, obce, župy i ďalšie subjekty na spoluprácu. Prvé lipy vysadili v Banskej Bystrici, v Žiline, Púchove, pokračovali v Košiciach, Kamenici nad Cirochou, ďalej budú v Michalovciach, Nových Zámkoch, Senci, Čadci, Zvolene, Lučenci, Poltári, Prešove, Trenčíne a v ďalších mestách a obciach. Záujemcovia sa môžu naďalej nahlasovať cez  www.skutocneobete.sk. Projekt bude pokračovať aj v budúcom roku.

Členovia  združenia Skutočné obete vybrali na výsadbu lipu, pretože  patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Lipa má navyše liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest. Keďže COVID-19 zasiahol celé Slovensko, cieľom projektu je, aby mali obyvatelia, v čo najväčšom počte miest a obcí, dôstojné symbolické pietne miesto, pri ktorom sa môžu zastaviť a vzdať úctu obetiam či zorganizovať spomienkový obrad.

Ďalšie články

Budú na nich navždy pamätať. Slovnaft si uctil pamiatku dvoch zosnulých zamestnancov, ktorí podľahli covidu

15. novembra 2021

Budú na nich navždy pamätať. Slovnaft si uctil pamiatku dvoch zosnulých zamestnancov, ktorí podľahli covidu

Čítať ďalej
Lipy pre obete covidu dýchajú už aj vo Zvolene a Lučenci. Mladí zdravotníci odkazujú: Nikdy na túto hrôzu nezabudneme

11. novembra 2021

Lipy pre obete covidu dýchajú už aj vo Zvolene a Lučenci. Mladí zdravotníci odkazujú: Nikdy na túto hrôzu nezabudneme

Čítať ďalej
Na tragédiu pandémie budú pamätať aj žiaci v Senci

09. novembra 2021

Na tragédiu pandémie budú pamätať aj žiaci v Senci

Čítať ďalej