TLAČOVÁ SPRÁVA

Živé pamätníky, ktoré majú pripomínať tragédiu pandémie, vytvorilo mesto v spolupráci s OZ Skutočné obete.

KOŠICE 20. októbra 2021 – „Obete koronavírusu prišli o dych. Tieto lipy budú symbolicky dýchať za ne.“ S touto myšlienkou sa ako prvé mesto na východnom Slovensku zapojili Košice do projektu budovania Živých pietnych miest venovaných viac ako 15 000 obetiam COVID-19.

V spolupráci s občianskym združením Skutočné obete vysadila Správa mestskej zelene v Košiciach až 7 unikátnych spomienkových líp, ktoré budú obyvateľom mesta dlhé roky pripomínať tragický dopad pandémie. Slávnostný ceremoniál sa uskutočnil formou pietneho aktu pri lipe pred Magistrátom mesta Košice v stredu 20. októbra. Zástupkyne OZ Skutočné obete spoločne s primátorom Jaroslavom Polačekom osadili pamätnú tabuľu a lipu symbolicky poliali.

Ďalšie košické lokality, kde vznikli pietne miesta, sú: Staré Mesto (Feldov park), Juh (Parčík Jozefa Psotku), Sever (Komenského park), Nad jazerom (Spišské námestie), Dargovských hrdinov (Bielocerkevská) a Ťahanovce (Park s fontánou – Americká trieda).

„Prišli sme o tisíce rodičov, súrodencov, manželov a manželiek, priateľov. Nikdy na nich nezabudneme. Sme radi, že sa Košice stotožnili s našou myšlienkou a vytvorili pre svojich obyvateľov verejne prístupné miesta, kde môžu dôstojne spomínať na svojich najbližších, ktorých navždy za nesmierne tragických okolností stratili. Ide o výsadbu najväčšieho počtu líp v jednom meste naraz, je to dojímavé gesto,“ povedala Lenka Straková z OZ Skutočné obete, ktoré združuje a podporuje pozostalých.

Samotné pamätné lipy a ich výsadbu zabezpečila Správa mestskej zelene v Košiciach. Pandémia zasiahla aj do života ich zamestnancov a ovplyvnila ich fungovanie. „Choroba sa nevyhla ani nám, bohužiaľ sme mali kolegov, o ktorých sme pre chorobu prišli a veľa zamestnancov máme chorých a v karanténe aj počas súčasnej tretej vlny. Covid jednoznačne zasiahol aj do nášho fungovania a keďže spravujeme aj Verejný cintorín a Krematórium, boli najťažšie mesiace dôležitou skúškou, ktorá preverila sily nás všetkých. Preto, keď sme dostali príležitosť pomôcť oz Skutočné obete, neváhali sme, vybrali sme lokality, zabezpečili sme výsadbu líp z našej vlastnej okrasnej škôlky v Bernátovciach a o vysadené lipy sa budeme v nasledujúcich rokoch aj patrične starať,“ uviedla riaditeľka Správy mestskej zelene v Košiciach, Ing. Marta Popríková.

Na pietnom akte sa okrem zástupcov mesta zúčastnili aj zdravotníci z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach (UNLP) a Nemocnice Agel Košice – Šaca.

Roky 2020 – 2021 budú pre nás zdravotníkov tými najťažšími, aké sme zažili. O to viac nám je ľúto, že sa táto situácia  opakuje. Od začiatku septembra, od nástupu tretej vlny sme v našej nemocnici zaznamenali už viac než päťdesiat nových obetí ochorenia COVID-19. O to ťažšie to prežívame, keď si uvedomíte, že ľudia sami odmietajú  jednoduché riešenie v podobe vakcíny, ktorá nás všetkých chráni. V zápase s pandémiou sme všetci na jednej lodi,“ priblížila situáciu v nemocnici MUDr. Ivana Barániková, námestníčka LPS pre internistické odbory UNLP.

„V Nemocnici AGEL Košice-Šaca sme mali v rámci reprofilizácie vyhradených 30 kyslíkových covidových lôžok. Najťažšie boli pre všetok personál prvé dni reprofilizácie, po psychickej stránke bolo veľmi náročné liečiť pacientov, u ktorých bolo postihnutie pľúc závažné a nevedeli sme im už pomôcť. Vedeli sme, že aj keď budeme robiť všetko, čo je v našich silách, stav bude progredovať a pacient s najväčšou pravdepodobnosťou zomrie. Asi ako všetci sme najťažšie prežívali chvíle, keď sa nakazili a náhle zomreli ľudia, ktorých sme dobre poznali. Z tohto hľadiska je COVID-19 nevyspytateľné ochorenie. Jeho priebeh môže skutočne prekvapiť, pretože ho často nie je možné predpovedať,“ dodal MUDr. Kamil Kolesár – primár Oddelenia dlhodobo chorých, Nemocnica AGEL Košice-Šaca.

Pri covidových pacientoch slúžili v Košiciach aj dobrovoľníci. Do pozornosti sa dostala hlavne služba kňazov, ktorí pomáhali ako sanitári a pomocné pracovné sily.

„Ako kňazi sme zvyknutí ľuďom slúžiť najmä duchovne, no táto situácia si vyžiadala, aby sa duchovná pomoc zhmotnila v našich voľných rukách a ochotných srdciach. Naši kňazi slúžili všade, kde bolo aktuálne potrebné, od covidových oddelení, cez triáž, po zásobovacie sklady. Pre všetkých, čo sme sa takto zapojili do služby, to bola vzácna skúsenosť priblíženia sa k rôznym ľuďom vo veľmi špecifických situáciách, z ktorých vznikali rôznorodé skúsenosti. Práve skúsenosť ochoty vyjsť zo svojho komfortu a byť tu pre druhého, je jednou z ciest ako spoločne zastaviť pandémiu covidu-19,“ uviedol kňaz Košickej arcidiecézy otec Boris Bičánek, ktorý spolu s ďalšími kňazmi slúžiacimi počas druhej vlne pandémie v košických nemocniciach, spomienkovú lipu pre obete pandémie na mieste požehnal.

OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta koncom júna, kedy začali oslovovať mestá, obce, župy i ďalšie subjekty na spoluprácu. Prvé lipy vysadili v Banskej Bystrici, v Žiline, Púchove, pokračovať budú v Kamenici nad Cirochou, v obci Lúčka, ďalej v Michalovciach, Nových Zámkoch, Senci, Čadci, Zvolene, Lučenci, Poltári, Prešove, Trenčíne a v ďalších mestách a obciach. Záujemcovia sa môžu naďalej nahlasovať cez  www.skutocneobete.sk. Projekt bude pokračovať aj v budúcom roku.

Členovia  združenia Skutočné obete vybrali na výsadbu lipu, pretože  patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Lipa má navyše liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest. Keďže COVID-19 zasiahol celé Slovensko, cieľom projektu je, aby mali obyvatelia, v čo najväčšom počte miest a obcí, dôstojné symbolické pietne miesto, pri ktorom sa môžu zastaviť a vzdať úctu obetiam či zorganizovať spomienkový obrad.

Ďalšie články

Mladá lipa malolistá je živou pamiatkou na Seredčanov, ktorých nám zobrala pandémia

17. marca 2024

Mladá lipa malolistá je živou pamiatkou na Seredčanov, ktorých nám zobrala pandémia

Čítať ďalej
Slovensko si pripomína štyri roky od vypuknutia pandémie u nás

06. marca 2024

Slovensko si pripomína štyri roky od vypuknutia pandémie u nás

Čítať ďalej
V Detve pripomína obete pandémie lipa a nádherný detviansky vyrezávaný kríž

01. júna 2023

V Detve pripomína obete pandémie lipa a nádherný detviansky vyrezávaný kríž

Čítať ďalej