TLAČOVÁ SPRÁVA

V nemocniciach je chaos, niekde covidoví pacienti zomierajú bez  možnosti poslednej rozlúčky s najbližšími, inde ich potichu pustia.

Iniciatíva SKUTOČNÉ OBETE, ktorá združuje rodiny a priateľov obetí Covidu-19, zaslala vláde SR, ministerstvu zdravotníctva, hlavnému hygienikovi a ďalším Otvorený list, v ktorom žiada o urýchlené vydanie povolenia na možnosť návštev covidových pacientov a na nastavenie jasných a jednotných pravidiel.

„Sme pozostalí po tých, ktorí prehrali boj o život s koronavírusom. Jedna z najťažších okolností smrti našich najbližších, s ktorou sa nedokážeme vyrovnať, bola nemožnosť fyzického kontaktu, kým boli hospitalizovaní v nemocniciach. Naši milovaní sa dlhé dni trápili a jediné, čo videli, boli obleky zdravotníkov a pípajúce prístroje. Mnohí z nás nemohli milovaných príbuzných navštíviť ani v terminálnych štádiách, nemohli stisnúť ruku, pohladiť, rozlúčiť sa. Toto sa dialo a stále deje aj dnes, je to bolestivé,“ zdôvodňuje požiadavku Lenka Straková, jedna z iniciátoriek, ktorá v žilinskej nemocnici stratila mamu.

Slovensko už vyše roka bojuje s pandémiou, platí núdzový stav, ale opatrenia sa aktuálne zvoľňujú. Vo vzťahu k nemocniciam stále platí, že sú zakázané návštevy pacientov.

„Avšak pacient je človek a potrebuje dostávať nielen zdravotnú starostlivosť. Rovnako dôležité ako to, aby prežil, je to, aby mu bol dopriaty kontakt s ľuďmi, ktorí  jeho život tvoria. Prítomnosť príbuzných musí byť súčasťou štandardu starostlivosti. Už viac nechceme byť vylúčení. Prečo môže do nemocnice kňaz a nie dcéra, syn, manžel či manželka?“ vysvetľuje Lenka Straková.

Iniciatíva v Otvorenom liste požaduje, aby sa nastavili jednotné pravidlá, kedy by mohol byť umožnený kontakt s pacientom, napr. zaočkovanosť, PCR test, respirátor, ochranný odev, prípadne i karanténa. Mnohí by podstúpili čokoľvek, len aby mohli príbuzného aspoň na chvíľku navštíviť. Podľa iniciatívy totiž v nemocniciach vládne chaos, vo väčšine sú návštevy striktne zakázané, niekde má však výnimku kňaz, inde príbuzných potichu pustia, ak sa preukážu čerstvým negatívnym testom a zabezpečia si ochranné prostriedky.

Iniciatíva SKUTOČNÉ OBETE sa aktivizuje na https://www.facebook.com/obetecovidu, poskytuje psychologickú podporu pre pozostalých a nedávno sa zviditeľnila aj verejnou výzvou na zastavenie nehumánneho označovania obetí za bezmenné „úmrtia“ www.peticie.com/vyzva_za_obete_covidu

Ďalšie články

Budú na nich navždy pamätať. Slovnaft si uctil pamiatku dvoch zosnulých zamestnancov, ktorí podľahli covidu

15. novembra 2021

Budú na nich navždy pamätať. Slovnaft si uctil pamiatku dvoch zosnulých zamestnancov, ktorí podľahli covidu

Čítať ďalej
Lipy pre obete covidu dýchajú už aj vo Zvolene a Lučenci. Mladí zdravotníci odkazujú: Nikdy na túto hrôzu nezabudneme

11. novembra 2021

Lipy pre obete covidu dýchajú už aj vo Zvolene a Lučenci. Mladí zdravotníci odkazujú: Nikdy na túto hrôzu nezabudneme

Čítať ďalej
Na tragédiu pandémie budú pamätať aj žiaci v Senci

09. novembra 2021

Na tragédiu pandémie budú pamätať aj žiaci v Senci

Čítať ďalej