KRIŽOVANY NAD DUDVÁHOM, 10. 11. 2022 – „Ľudia, ktorých postihol covid, zmierali po celom Slovensku. Nikdy na túto tragédiu nesmieme zabudnúť. Prinútila nás pozerať sa na svet inými očami,“ takýmito slovami sa prihovorila starostka obce Križovany nad Dudváhom Svetlana Královičová počas pietneho podujatia venovaného obetiam pandémie Covid-19. Na miestnom cintoríne vysadili vo štvrtok 10.novembra 2022 spomienkovú lipu, ktorá symbolicky dýcha a žije za zosnulých.

Obec sa pripojila k celoslovenskému projektu tvorby Živých pietnych miest, ktorý odštartovalo vlani na jeseň občianske združenie Skutočné obete.

Bolestná strata a smútok sa znášajú ľahšie, ak ich máte s kým zdieľať. Dnes sme sa tu v Križovanoch nad Dudváhom stretli opäť s dôkazom, že hoci pandémia priniesla medzi nás ako spoločnosť veľa napätia a konfliktov, stále sme ľudskí a vieme si vzájomne pomáhať,“ uviedla Lenka Straková, zakladateľka OZ Skutočné obete.

OZ Skutočné obete vybralo na výsadbu lipu, ktorá patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Lipa má navyše liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest. Keďže COVID-19 zasiahol celé Slovensko, cieľom projektu je, aby mali obyvatelia v čo najväčšom počte miest a obcí dôstojné symbolické pietne miesto, pri ktorom sa môžu zastaviť a vzdať úctu obetiam či zorganizovať spomienkový obrad. Strom symbolicky zaliali a obete si uctili minútou ticha.

Aj u nás v obci sa objavil covid, zanechal po sebe nešťastie a spúšť. Rodiny, ktoré  prišli o svojich blízkych, otcov, mamy, príbuzných. Stratili sa zo dňa na deň. Keďže to bolo obdobie opatrení, ktoré mali zabrániť šíreniu tejto pliagy, nemohli sa s nimi ani dôstojne  poslednýkrát rozlúčiť. Práve tu na tomto mieste si môžeme dôstojne uctiť ich pamiatku a pripomínať si obdobie, kedy boli viac ako kedykoľvek predtým dôležité vzájomná pomoc a solidarita,“ dodala starostka obce.

OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta vlani na jeseň. Prvé lipy vysadili v Banskej Bystrici, v Žiline, Púchove, ďalej v Košiciach, Michalovciach, Zlatých Moravciach, Nových Zámkoch, v obci Lúčka a v obci Kamenica nad Cirochou, v Senci, Zvolene, Lučenci, Poltári a v areáli spoločnosti Slovnaft v Bratislave, ďalej v Turčianskych Tepliciach, Bratislave, Čadci či v obci Veľké Lovce. Záujemcovia sa môžu naďalej nahlasovať cez www.skutocneobete.sk.

OZ Skutočné obete plánuje postaviť centrálny Pamätník obetiam pandémie v Bratislave, ktorý by mal byť symbolom doby, symbolom súdržnosti, ktorú spoločnosť prejavila a rovnako by mal viesť k celospoločenskému poučeniu, ako takéto tragické dejinné udalosti zvládať.

Súťaž na výslednú podobu pamätníka vyhlásil Metropolitný inštitút Bratislavy spolu s OZ Skutočné obete. Viac informácii je možné nájsť na www.skutocneobete.sk a https://mib.sk/sutaz/pamatnik-obetiam-covid-19/.

Ďalšie články

Mladá lipa malolistá je živou pamiatkou na Seredčanov, ktorých nám zobrala pandémia

17. marca 2024

Mladá lipa malolistá je živou pamiatkou na Seredčanov, ktorých nám zobrala pandémia

Čítať ďalej
Slovensko si pripomína štyri roky od vypuknutia pandémie u nás

06. marca 2024

Slovensko si pripomína štyri roky od vypuknutia pandémie u nás

Čítať ďalej
V Detve pripomína obete pandémie lipa a nádherný detviansky vyrezávaný kríž

01. júna 2023

V Detve pripomína obete pandémie lipa a nádherný detviansky vyrezávaný kríž

Čítať ďalej