VEĽKÉ LOVCE, 24. 10. 2022 – Takmer dvojmetrovú lipu, ktorá bude citlivo a dôstojne pripomínať zosnulé obete koronavírusu, vysadili v nedeľu, 23. októbra vo Veľkých Lovciach, v obci na južnom Slovensku. Vytvorili tak jedinečné miesto, ktoré bude útechou pre rodiny obetí a tiež odkazom o sile vírusu a jeho následkoch pre ďalšie generácie. Obec sa zapojila do projektu tvorby Živých pietnych miest, ktoré vlani na jeseň spustilo občianske združenie Skutočné obete.

Covid obec zasiahol tragicky, pripravil o život viacerých obyvateľov. Jednou z najťažších udalostí bola smrť miestneho kronikára, dokumentátora a pracovníka obecnej knižnice, ktorý v ťažkom stave zomrel deň pred Vianocami.  Obyvatelia sa s ním rozlúčili a na poslednú cestu ho vyprevadili 31. decembra popoludní. Medzi domácimi bol obľúbený a v obci veľmi chýba.

„Tento projekt ma zaujal hneď, ako som sa o ňom dozvedela. Mysľou sa mi premietli mená spoluobčanov, z ktorých mnohí, nebyť covidu, pravdepodobne by dnes ešte žili, tešili sa zo svojich detí, vnúčat, venovali sa svojim rodinám a záľubám. Naša ani nie dvojtisícová obec je ako veľká rodina. Obyvatelia sa navzájom poznajú, sú tu veľké rodiny, bratranci, sesternice, široké príbuzenstvo, kamaráti a preto aj správy sa rýchlo šíria. Odchod blízkeho človeka je veľkým zármutkom pre najbližších. V období covidu, vždy keď zaznel smútočný zvon, všetci sme takéto správy vnímali oveľa citlivejšie. Vedeli sme, kde bola cez deň či v noci záchranka, kto je s covidom v nemocnici, či má ťažký alebo ľahší priebeh, ale nevedeli sme, kto sa aj vráti domov.  Vysadením lipy sa nielen zapájame do celoslovenského projektu, ktorým chceme vzdať úctu obetiam tejto hroznej celosvetovej pandémie,  ale symbolickou verejnou rozlúčkou ich dnes spoločne vyprevádzame na večný odpočinok,“ povedala Marta Kasášová, riaditeľka neziskovej organizácie Ruže sv. Alžbety, ktorá iniciovala výsadbu lipy v obci Veľké Lovce.

Lipu odteraz symbolicky žije a dýcha za zosnulých. Vysadili ju na miestnom rímsko-katolíckom cintoríne za účasti starostu obce a miestneho kňaza, ktorý ju aj posvätil. Lipu symbolicky zaliali, súčasťou pietneho aktu bola minúta ticha. Strom je označený pamätnou tabuľou.

V súčasnosti žijeme už v takmer úplnom uvoľnení všetkých obmedzení, ktoré zo sebou pandémia priniesla. V našich srdciach však tragédia, ktorú covid spôsobil, stále trvá. Rodiny zosnulých nikdy nezabudnú a zabudnúť nesmie ani ostatná spoločnosť, pripomínajme si toto obdobie s úctou k obetiam a rešpektom k prežitým udalostiam,“ uviedla Lenka Straková z občianskeho združenia Skutočné obete.

OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta vlani na jeseň. Prvé lipy vysadili v Banskej Bystrici, v Žiline, Púchove, ďalej v Košiciach, Michalovciach, Zlatých Moravciach, Nových Zámkoch, v obci Lúčka a v obci Kamenica nad Cirochou, v Senci, Zvolene, Lučenci, Poltári a v areáli spoločnosti Slovnaft v Bratislave, ďalej v Turčianskych Tepliciach, Bratislave či Čadci. Záujemcovia sa môžu naďalej nahlasovať cez www.skutocneobete.sk.

OZ Skutočné obete vybralo na výsadbu lipu, ktorá patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Lipa má navyše liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest. Keďže COVID-19 zasiahol celé Slovensko, cieľom projektu je, aby mali obyvatelia v čo najväčšom počte miest a obcí dôstojné symbolické pietne miesto, pri ktorom sa môžu zastaviť a vzdať úctu obetiam či zorganizovať spomienkový obrad.

OZ Skutočné obete tiež iniciovalo vyhlásenie 6. marca za pamätný Deň obetí pandémie Covid-19 a plánuje postaviť centrálny Pamätník obetiam pandémie v Bratislave, ktorý by mal byť symbolom doby, symbolom súdržnosti, ktorú spoločnosť prejavila a rovnako by mal viesť k celospoločenskému poučeniu, ako takéto tragické dejinné udalosti zvládať.

Súťaž na výslednú podobu pamätníka vyhlásil Metropolitný inštitút Bratislavy spolu s OZ Skutočné obete v auguste tohto roka a potrvá do novembra. Na jeho financovanie je zriadený transparentný účet SK6009000000005179083645. Viac informácii je možné nájsť na www.skutocneobete.sk a https://mib.sk/sutaz/pamatnik-obetiam-covid-19/.

Ďalšie články

V Detve pripomína obete pandémie lipa a nádherný detviansky vyrezávaný kríž

01. júna 2023

V Detve pripomína obete pandémie lipa a nádherný detviansky vyrezávaný kríž

Čítať ďalej
Je to krutá daň: Na Deň obetí pandémie Covid-19 reagujú inštitúcie

10. marca 2023

Je to krutá daň: Na Deň obetí pandémie Covid-19 reagujú inštitúcie

Čítať ďalej
Tri roky pandémie si v Hurbanove pripomenuli výsadbou spomienkovej lipy

09. marca 2023

Tri roky pandémie si v Hurbanove pripomenuli výsadbou spomienkovej lipy

Čítať ďalej