V pondelok 6. marca je historicky prvý štátny pamätný Deň obetí pandémie Covid-19

BRATISLAVA 6.3. 2023 – Slováci si prvýkrát na oficiálnej štátnej úrovni pripomenú pandémiu a jej tragické následky. Stane sa tak v pondelok 6. marca, ktorý je vyhlásený za pamätný Deň obetí pandémie Covid-19. V tento deň uplynú 3 roky od prvého potvrdeného prípadu koronavírusu na Slovensku.

Slovensko je z pohľadu nadmernej úmrtnosti počas pandémie jednou z najpostihnutejších krajín v Európe. Priamo na koronavírus prišlo o život viac ako 21 000 ľudí, iným ochoreniam pre obmedzené zdravotníctvo podľahli ďalšie tisíce pacientov. Dohromady zomrelo viac ako 30 000 ľudí, ktorí by tu nebyť pandémie, stále boli. Aj dnes v nemocniciach bojujú o život stovky covidových pacientov. Pandémia skrátila život Slovákov priemerne o tri roky, desiatky tisíc ľudí trpia vážnymi postcovidovými následkami.

Hoci už pandémiu a ochorenie Covid-19 prekryli iné témy, nikdy na toto obdobie a jeho obete nezabudneme. Nevyrovnali sme sa s prežitým ako spoločnosť a s obrovskou stratou sa nevyrovnali ani rodiny, ktoré prišli o svojich najbližších. Ako spoločnosť by sme mali v oblasti vzdelávania a zdravotnej starostlivosti pracovať na tom, aby sme sa z prežitého poučili a v budúcnosti sa vyvarovali zlyhaní, ktoré, žiaľ, pandémiu sprevádzali,“ uviedla Lenka Straková, spoluzakladateľka OZ Skutočné obete, ktoré spája pozostalých a iniciovalo tento pamätný deň.

Boli by sme veľmi radi, ak by si v tento deň každý z nás venoval chvíľu a zamyslel sa nad tým, čo sme spoločne prežívali a pripomenul si udalosti, ktorým sme čelili, ako aj obetu, ktorú podstupovali zdravotníci v nemocniciach v snahe o záchranu životov pacientov,“ dodala Straková. Občianske združenie sa v tejto súvislosti obrátilo na troch najvyšších ústavných činiteľov – prezidentku, premiéra a predsedu parlamentu – so žiadosťou o ich verejné vystúpenie a prihovorenie sa zasiahnutým rodinám, ako aj celej spoločnosti.

OZ Skutočné obete plánuje postaviť centrálny Pamätník obetiam pandémie v Bratislave, ktorý by mal byť symbolom doby, symbolom súdržnosti, ktorú spoločnosť prejavila a rovnako by mal viesť k celospoločenskému poučeniu, ako takéto tragické dejinné udalosti zvládať. Vlani zrealizovalo v spolupráci s Metropolitným inštitútom výtvarno-architektonickú súťaž, z ktorej vzišiel návrh podoby tohto umeleckého diela. Obete pandémie bude pripomínať sústava siedmych mól vytvárajúca vlny na Ružinovskom jazere. Podporiť výstavbu Pamätníka je možné darom pre občianske združenie na účet: SK06 0900 0000 0051 8039 9161. Viac informácií nájdete na www.skutocneobete.sk

Ďalšie články

V Detve pripomína obete pandémie lipa a nádherný detviansky vyrezávaný kríž

01. júna 2023

V Detve pripomína obete pandémie lipa a nádherný detviansky vyrezávaný kríž

Čítať ďalej
Je to krutá daň: Na Deň obetí pandémie Covid-19 reagujú inštitúcie

10. marca 2023

Je to krutá daň: Na Deň obetí pandémie Covid-19 reagujú inštitúcie

Čítať ďalej
Tri roky pandémie si v Hurbanove pripomenuli výsadbou spomienkovej lipy

09. marca 2023

Tri roky pandémie si v Hurbanove pripomenuli výsadbou spomienkovej lipy

Čítať ďalej