Naprieč celým Slovenskom je vysadených už 35 spomienkových líp.

DETVA 26. 05. 2023 – Medzi prekrásne detvianske drevené vyrezávané kríže v meste Detva, ktoré tvoria kalváriu nad tamojším cintorínom, pribudol jeden nový s významnou symbolikou. Je venovaný obetiam pandémie COVID-19 a konkrétne miestnym folkloristom, z ktorých viacerí prišli pre koronavírus predčasne o život. Kríž stojí hneď vedľa jedinečnej spomienkovej lipy. Tú slávnostne vysadili v piatok 19. mája spolu s občianskym združením Skutočné obete. Mesto Detva sa tak pridalo k projektu tvorby Živých pietnych miest. Spolu s tunajšou lipou symbolicky dýcha a žije za obete koronavírusu už 35 výnimočných stromov po celom Slovensku.

„Koronavírus nás všetkých postavil pred situáciu, s ktorou sme sa dovtedy nestretli. Mnoho z nás prišlo o známych, blízkych alebo rodinných príslušníkov. Ukázal nám tiež krehkosť vzťahov, z dobrých priateľov sa naraz stali nepriatelia. Názorová rôznorodosť zasadila povestný klin do spoločnosti tak hlboko, že bude ťažké dostať svet okolo nás do normálnych koľají,“ uviedol primátor Detvy Branislav Baran.

Nič také som za celú svoju prax ešte nezažil. Obdobie pandémie sa nedá s ničím porovnať. Dúfajme, že už nebudeme musieť nikdy čeliť podobnej situácii,“ povedal počas podujatia zdravotník Jaroslav Straka, ktorý v pandémii sám prišiel o otca.

Detvianske drevené vyrezávané kríže sú artefaktmi ľudového umenia a patria ku národnému kultúrnemu dedičstvu. Kríž venovaný obetiam Covidu-19 počas podujatia posvätil duchovný Anton Majerčák Jantek z Kláštora Kapucínov Raticov Vrch.

Podujatia sa zúčastnili okrem zdravotníkov a zástupcov mesta i zasiahnuté rodiny. Unikátny strom symbolicky zaliali, miesto je označené pamätnou tabuľou.

Nikdy nezabudneme na tých, ktorých sme navždy stratili. Aj s odstupom času je bolesť v rodinách obetí stále veľká a hoci už spoločnosť pandémiu vníma ako minulosť, pozostalí jej následky žiaľ znášajú dodnes a budú sa s nimi vyrovnávať po celý zvyšok svojho života. Symbolické vysadenie lipy a osadenie kríža je nielen útechou, ale aj znakom toho, že sa s prežitým obdobím ako spoločnosť musíme vyrovnať a dôstojne si ho pripomínať,uviedla Lenka Straková z občianskeho združenia Skutočné obete, ktoré sa zasadilo za vyhlásenie 6. marca za pamätný Deň obetí pandémie Covid-19 a iniciovalo výstavbu centrálneho Pamätníka obetí pandémie v hlavnom meste Bratislava.

OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta na jeseň v roku 2021. Doposiaľ vysadili 35 líp, a to v Banskej Bystrici, v Žiline, Púchove, v Košiciach, Michalovciach, Zlatých Moravciach, Nových Zámkoch, Čadci a ďalších mestách a obciach. Záujemcovia sa môžu naďalej nahlasovať cez  www.skutocneobete.sk.

OZ Skutočné obete vybralo na výsadbu lipu, ktorá patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Lipa má navyše liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest. Keďže COVID-19 zasiahol celé Slovensko, cieľom projektu je, aby mali obyvatelia v čo najväčšom počte miest a obcí dôstojné symbolické pietne miesto, pri ktorom sa môžu zastaviť a vzdať úctu obetiam či zorganizovať spomienkový obrad.

Ďalšie články

Mladá lipa malolistá je živou pamiatkou na Seredčanov, ktorých nám zobrala pandémia

17. marca 2024

Mladá lipa malolistá je živou pamiatkou na Seredčanov, ktorých nám zobrala pandémia

Čítať ďalej
Slovensko si pripomína štyri roky od vypuknutia pandémie u nás

06. marca 2024

Slovensko si pripomína štyri roky od vypuknutia pandémie u nás

Čítať ďalej
Je to krutá daň: Na Deň obetí pandémie Covid-19 reagujú inštitúcie

10. marca 2023

Je to krutá daň: Na Deň obetí pandémie Covid-19 reagujú inštitúcie

Čítať ďalej