KĽAK, 14. 11. 2022 – Obec Kľak si vo svojej histórii prešla krutou skúškou, keď ju počas druhej svetovej vojny vypálili nacisti. K pamätníku SNP teraz pribudol aj ďalší, tentokrát živý pamätník – strom. Odkazuje na najtragickejšie obdobie od druhej svetovej vojny, ktoré sme zažili nielen na Slovensku, ale na celom svete. Jedinečná lipa symbolicky žije a dýcha za obete pandémie Covid-19. Vysadili ju v sobotu 12. novembra.

Obec si tak dôstojne pripomína uplynulé covidové obdobie, pandémia totiž tragicky zasiahla aj tunajších obyvateľov. Tvorbu Živých pietnych miest odštartovalo vlani na jeseň občianske združenie Skutočné obete, ktoré spája rodiny zosnulých. Po celom Slovensku od minulého roka vysadilo viac ako 30 spomienkových líp a plánuje postaviť centrálny Pamätník obetiam pandémie.

Vrátiť život našim najbližším, žiaľ, nedokážeme. Každou ďalšou výsadbou tejto nádhernej lipy ale dokazujeme, že ľudskosť v nás nezomrela. Veríme, že lipa nielen prinesie útechu rodinám obetí, ale bude dlhé roky pripomínať aj ďalším generáciám, aký je život krehký, a že sa ľahko, doslova zo dňa na deň, môže zmeniť. Musíme sa poučiť z chýb, ktoré sa počas pandémie udiali a prijať toto obdobie za súčasť našich životov, pred ktorým nemôžeme zatvárať oči. Rovnako, ako sme nezabudli a nevymazali zo svojej pamäte hrôzy a tragédie druhej svetovej vojny, navždy budeme pamätať na tragédiu pandémie a jej obete, našich milovaných. Nikdy nezabudneme,“ uviedla Lenka Straková, zakladateľka OZ Skutočné obete.

Výsadbu lipy sprevádzalo spomienkové pietne podujatie, ktoré zorganizovali v obci. Strom symbolicky zaliali a obete si uctili minútou ticha.

Som veľmi rád, že práve naša obec sa môže zaradiť medzi tie, ktoré sa zapojili do projektu tvorby živých pietnych miest. Symbolicky sme túto lipu, ktorá nám bude pripomínať pandémiu COVID – 19 a veci s ňou spojené, zasadili pred pamätníkom SNP v Kľaku, ktorý nám pripomína najtragickejšiu udalosť v histórii našej obce. Tak ako si každoročne pietnym spomienkovým zhromaždením pripomíname tragické udalosti z 21. januára 1945, tak isto si všetci budeme pripomínať aj pandémiu a jej obete,“ povedal starosta obce Kľak Ľuboš Haring.

OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta vlani na jeseň. Prvé lipy vysadili v Banskej Bystrici, v Žiline, Púchove, ďalej v Košiciach, Michalovciach, Zlatých Moravciach, Nových Zámkoch, v obci Lúčka a v obci Kamenica nad Cirochou, v Senci, Zvolene, Lučenci, Poltári a v areáli spoločnosti Slovnaft v Bratislave, ďalej v Turčianskych Tepliciach, Bratislave, Čadci či v obci Veľké Lovce. Záujemcovia sa môžu naďalej nahlasovať cez www.skutocneobete.sk.

OZ Skutočné obete vybralo na výsadbu lipu, ktorá patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Lipa má navyše liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest. Keďže COVID-19 zasiahol celé Slovensko, cieľom projektu je, aby mali obyvatelia v čo najväčšom počte miest a obcí dôstojné symbolické pietne miesto, pri ktorom sa môžu zastaviť a vzdať úctu obetiam či zorganizovať spomienkový obrad.

OZ Skutočné obete plánuje postaviť centrálny Pamätník obetiam pandémie v Bratislave, ktorý by mal byť symbolom doby, symbolom súdržnosti, ktorú spoločnosť prejavila a rovnako by mal viesť k celospoločenskému poučeniu, ako takéto tragické dejinné udalosti zvládať.

Súťaž na výslednú podobu pamätníka vyhlásil Metropolitný inštitút Bratislavy spolu s OZ Skutočné obete. Viac informácii je možné nájsť na www.skutocneobete.sk a https://mib.sk/sutaz/pamatnik-obetiam-covid-19/.

Ďalšie články

Mladá lipa malolistá je živou pamiatkou na Seredčanov, ktorých nám zobrala pandémia

17. marca 2024

Mladá lipa malolistá je živou pamiatkou na Seredčanov, ktorých nám zobrala pandémia

Čítať ďalej
Slovensko si pripomína štyri roky od vypuknutia pandémie u nás

06. marca 2024

Slovensko si pripomína štyri roky od vypuknutia pandémie u nás

Čítať ďalej
V Detve pripomína obete pandémie lipa a nádherný detviansky vyrezávaný kríž

01. júna 2023

V Detve pripomína obete pandémie lipa a nádherný detviansky vyrezávaný kríž

Čítať ďalej