6. marec bude v kalendári zapísaný ako pamätný Deň obetí pandémie Covid-19. Poslanci  v utorok 8. novembra 2022 schválili novelu zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch. Prijatie zákona iniciovalo občianske združenie Skutočné obete, ktoré spája pozostalých.

Práve 6. marca 2020 bol na Slovensku potvrdený prvý prípad koronavírusu. Covid-19 následne výrazne negatívne ovplyvnil život v celej krajine. Na Slovensku niet rodiny, ktorá by pandémiou nebola vážne zasiahnutá, či už ide o ekonomickú stabilitu, vzdelanie detí alebo sociálnu izoláciu.

Covid-19 pripravil za dva roky o život viac ako 20 000 ľudí, ďalšie tisíce pacientov zomreli pre obmedzenú bielu medicínu.

Ďakujeme všetkým poslancom a poslankyniam, ktorí zákon podporili. Vnímame to ako veľký pozitívny krok k tomu, aby sme sa s pandémiou a jej následkami ako spoločnosť dôstojne vyrovnali. Nás, rodiny a blízkych priateľov obetí, pandémia tragicky zasiahla na najcitlivejšom mieste. Je však mnoho dôvodov, prečo na tieto pandemické dva roky nesmieme nikdy zabudnúť a zďaleka to nie je len úcta k zosnulým,“ uviedla Lenka Straková, spoluzakladateľka OZ Skutočné obete.

Pandémia je významná historická udalosť a kríza, ktorá raz bude v učebniciach globálnej histórie nielen ako medicínsky míľnik, ale hlboká kríza ideí, hodnôt, demokratických zriadení či hraníc ľudských práv a slobôd.

Mali by sme si ju, pri príležitosti pamätného dňa, každoročne pripomínať práve preto, aby sme dokázali všetky jej negatívne dopady správne pomenovať, interpretovať a poučiť sa. Tragické pandemické obdobie by malo zostať v kolektívnej pamäti národa,“ dodala Straková.

OZ Skutočné obete plánuje postaviť centrálny Pamätník obetiam pandémie v Bratislave, ktorý by mal byť symbolom doby, symbolom súdržnosti, ktorú spoločnosť prejavila a rovnako by mal viesť k celospoločenskému poučeniu, ako takéto tragické dejinné udalosti zvládať.

Súťaž na výslednú podobu pamätníka vyhlásil Metropolitný inštitút Bratislavy spolu s OZ Skutočné obete v auguste tohto roka a potrvá do 11. novembra. Na jeho financovanie je zriadený transparentný účet SK6009000000005179083645. Viac informácii je možné nájsť na www.skutocneobete.sk a https://mib.sk/sutaz/pamatnik-obetiam-covid-19/.