Začiatok výsadby – september 2021

Budujeme dôstojné pietne miesta v mestách a obciach, ktoré budú ďalším generáciám pripomínať tragédiu pandémie.

Živé pietne miesta v mestách a obciach

Naši blízki umierali po celom Slovensku. Nikdy na túto tragédiu nesmieme zabudnúť. Preto sme oslovili mestá, obce i mnohé ďalšie subjekty, aby sa stotožnili s našou ideou vybudovať „živé pamätníky“, „živé pietne miesta“. Ako miesto útechy, miesto tichej spomienky, pri ktorom sa môžeme zastaviť, položiť kvety, zapáliť sviečku.

Podoba živých pietnych miest

Strom LIPA ako symbol, ktorý žije a dýcha. Našim blízkym zobral koronavírus dych, živý pamätník bude symbolicky dýchať za nich.

lipa_covidPrečo LIPA

  • je to nádherný strom, ktorý sa dožíva stoviek rokov
  • majestátny a dôstojný symbol Slovenska
  • listy v tvare srdca
  • liečivé vlastnosti, priaznivo pôsobiace na dýchacie ochorenia

Realizácia projektu

Naša Iniciatíva počas leta 2021 oslovovala s ponukou mestá a obce na Slovensku prostredníctvom ich združení (ZMOS, Únia miest Slovenska, aj jednotlivo). Na základe individuálnych dohôd so zapojenými subjektami procesujeme úpravy okolia, výsadby stromov, osadenie dôstojných pamätných tabúľ i následné širšie úpravy živých pietnych miest, napr. vo forme pridania lavičiek, solitérov a pod.

Doposiaľ sme vysadili 33 spomienkových líp v mestách a obciach po celom Slovensku (Bratislava, Žilina, Banská Bystrica, Lučenec, Zvolen, Čadca, Púchov, Nové Zámky, Zlaté Moravce, Košice, Michalovce, Kľak, a iné…)

OBEC A MESTO

Určí miesto v majetku obce/mesta, kde môže byť strom vysadený a po výsadbe bude zabezpečovať starostlivosť o strom a jeho okolie (primeraná zálievka, závlahový vak…)

PRIHLASOVANIE

Mailom na: skutocneobete@gmail.com

TERMÍN VÝSADBY

termíny pre rok 2023 na vyžiadanie

MIESTO VÝSADBY

Najvhodnejším miestom je zelený park, kde bude mať strom primerané podmienky pre rast, nebude obmedzovať inžinierske siete, bude mať priestor pre koreňovú sústavu a pod. Lipa dorastá do výšky 30 metrov, hrúbka kmeňa v dospelosti dosahuje niekoľko metrov. Vysadíme druh lipy vhodný pre naše klimatické podmienky.